بهترین راه برای ساختن سازمانی که برازنده آینده باشد، ساختن سازمانی است که برازنده انسان باشد.

(گری همل)

چگونه در یک مصاحبه استخدامی گفتگو در مورد پول را هدایت کنیم؟

نویسنده: سونیا جلالی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

 

بیشتر ما برای گذران زندگی خود باید کار کنیم و دست کم یکی از دلایلی که ما را به شغل جدیدی جذب می کند دریافت پول بیشتر است. اما یکی از بزرگترین ادعاهای بیشتر متقاضیان شغل این است که بگویند توجه زیادی به پول ندارند. بیشتر توصیه هایی که به متقاضیان می شود این است که صحبتی از پول به میان نیاورند. در واقع اغلب اوقات به متقاضیان گفته می شود تا زمانی که شغل مورد نظر به آن ها پیشنهاد نشده و مصاحبه کنندگان را به این که بهترین گزینه برای این شغل هستند متقاعد نکرده اند، وارد بحث راجع به حقوق و مزایا نشوند. تصور غالب این است که هر کس برای نخستین بار مبلغ مالی مشخصی را پیشنهاد کند، بازنده خواهد شد.

در این مقاله فهرستی از پرسش هایی را ذکر می کنیم که می توانید در مورد حقوق و مزایای درخواستی متقاضیان مطرح کنید. به هر حال، باید در نظر داشته باشید که بعضی از آن ها برحسب مورد بهتر از بقیه خواهند بود.

برای مثال، در صورتی که می خواهید تقریبا مستقیم در مورد حقوق یک نفر سوال کنید، از پرسش های زیر استفاده نمایید:

*با توجه به همه مزایای دریافتی، در حال حاضر چقدر درآمد دارید؟

*حقوق مورد نظرتان چقدر است؟

*لطفا تاریخچه حقوقی گذشته خود را برای من توضیح دهید، در شغل قبلی خود چقدر دریافت می کردید؟ درآمدتان از شغل فعلی چقدر است؟

 چنانچه می خواهید به نحو غیر مستقیم تری وارد بحث حقوق و مزایا شوید، از پرسش های زیر استفاده کنید:

*انتظار دارید در شغل جدید چه پیشرفتی در حقوقتان ایجاد شود؟

*تصور می کنم از این که مبلغ دقیق حقوق درخواستی خود را بگویید اکراه دارید. به هر حال، آیا می توانید محدوده حقوق درخواستی خود را بگویید تا ببینیم آیا پرداخت آن برای ما مقدور هست یا خیر؟

*حقوق پیشنهادی ما در محدوده الف تا ب قرار دارد. آیا حاضرید برای حقوقی در این سطح کار کنید؟

 

فراموش نکنید که بسته های حقوق و مزایای دریافتی بسیاری از متقاضیان ممکن است شامل مزایای مختلف تضمین شده و مبتنی بر عملکرد آن ها باشد. برای بررسی و کنکاش این موضوع، از پرسش هایی نظیر پرسش های زیر استفاده کنید:

*مجموعه دریافتی شما شامل چه عناصری است؟

*درصد دریافت اضافه کاری در کل درآمد شما چقدر است؟

*چه بخش هایی از کل دریافتی های شما از محل کمیسیون فروش تامین می شود؟

*آیا می توانید در مورد انواع پاداش و مزایای دریافتی خود صحبت کنید؟

*در سال گذشته چقدر پادش گرفتید؟

*در حال حاضر چقدر مزایای غیرنقدی می گیرید؟

 

به خاطر داشته باشید که بعضی از این پرسش ها ممکن است در مراحل بعدی فرآیند مصاحبه مناسب تر از بقیه باشند. در نخستین مرحله مصاحبه، شما باید از این که محدوده حقوق پرداختی مورد نظرتان با حقوق مورد انتظار متقاضی تطابق دارد خوشحال باشید.

دقت کنید که باید تنها زمانی در مورد جزئیات بسته حقوقی متقاضی(نظیر پرداخت بازنشستگی و مزایای غیرنقدی)پرسش کنید که تصمیم گرفته اید شغل مورد نظر را به او پینهاد کنید و می خواهید در مورد رقم دقیق حقوق و مزایای پرداختی با او گفتگو کنید.

متقاضیان شغلی به قدری در منحرف کردن پرسش های راجع به پول و طفره رفتن از پاسخ به آن ها مهارت دارند که مصاحبه کنندگان تازه کار ممکن است با چنین گفتگویی مواجه شوند:

مصاحبه کننده: مقدار حقوق درخواستی شما چقدر است؟

متقاضی: مهم ترین عامل انتخاب شغل برای من شغلی است که چالش انگیز باشد و به رشد و پیشرفت من کمک کند، بنابراین ترجیح می دهم هم اکنون در مورد پول صحبت نکنم.

مصاحبه کننده: اوه، خیلی خوب!

چنانچه در آغاز مصاحبه در مورد پول صحبت کنید، به احتمال زیاد متقاضیان زیرک به شما جواب خواهند داد که عمده دغدغه آن ها پیدا کردن یک شغل چالش آور، سازمانی معتبر و خوش نام، فرصت های جدیدبرای یادگیری و رشد و پیشرفت، فرهنگ سازمانی شرکت و مانند آن است. با وجود این، شما باید به آرامی و طمانینه در این موضوع پافشاری کنید. از همه این ها گذشته شما باید بدانید که آیا قادر به پرداخت حقوق درخواستی متقاضی هستید یا خیر. چنانچه بیشترین حقوقی که شما می توانید بپردازید کمتر از میزان حقوق درخواستی او باشد، ادامه مصاحبه با او ارزش و معنای زیادی ندارد.

یک مثال عملی

به مثال زیر توجه فرمایید که گفتگوی میان یک متقاضی شغل که از گفتن حقوق درخواستی خود اکراه دارد، را با مصاحبه کننده اصرار کننده ای نشان می دهد که می خواهد بداند آیا سازمان او به پرداخت حقوق درخواستی متقاضی قادر هست یا خیر؟

مصاحبه کننده: میزان حقوق درخواستی شما چقدر است؟

متقاضی: مهم ترین عامل برای من پیدا کردن شغلی است که برایم چالش آور باشد و به رشد و پیشرفت من کمک کند؛ بنابراین ترجیح می دهم در این لحظه در مورد حقوق صحبتی نداشته باشم.

مصاحبه کننده: من می دانم که شما از گفت و گو در مورد پول اکراه دارید، اما من باید بدانم که آیا قادر به پرداخت حقوق درخواستی شما هستیم یا خیر. آیا می توانید به من بگویید در حال حاضر چقدر حقوق می گیرید؟

متقاضی: مقدار حقوقی که من می گیرم اصلا مهم نیست. زیرا من واقعا به دنبال شغلی هستم که موجب پیشرفت من شود.

مصاحبه کننده: قبول دارم که شما به دنبال پیدا کردن شغل مناسب هستید. اما امیدوارم درک کنید که من باید تا اخذ پاسخ مناسب از شما در طرح این گونه پرسش ها اصرار کنم و ناچارم روی این سوال بمانم. در حال حاضر مجموعه حقوق و مزایای دریافتی شما چقدر است؟

متقاضی: حدود 6 میلیون تومان به اضافه یک پاداش مبتنی بر عملکرد که سال گذشته حدود 20 درصد بود.

مصاحبه کننده: سپاسگزارم، اجازه بدهید به مصاحبه خود ادامه دهیم و در مورد...

در این مثال مشاهده می کنید که مصاحبه کننده از یک پرسش کاملا ساده شروع می کند. فقط هنگامی که متقاضی عمدا از دادن یک پاسخ صریح و سرراست خودداری می کند مصاحبه کننده مجبور می شود به طرح پرسش های صریح تری دست بزند.

تا زمانی که لحن صدایتان آرام و رفتاری دوستانه را ادامه می دهید، متوجه خواهید شد که اکثر متقاضیان بالاخره پاسخ مناسبی به شما تحویل خواهند دارد. به هر حال، به خاطر داشته باشید که باید مواظب لحن صدا و نحوه رفتار خود باشید. زمانی که با متقاضیان گفتگو می کنید، یادتان باشد که همان قدر که شما در حال ارزیابی تطابق مشخصات آن ها با شغل مورد نظر هستید، آن ها هم در حال ارزیابی تناسب سازمان شما با خواسته های خود و تصمیم گیری در مورد قبول شغل پیشنهادی یا رد آن می باشند.

شما چه تجربه ای در خصوص این موضوع در مصاحبه های استخدامی دارید؟ خوشحال می شویم که تجربه خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک گذارید.

منابع: کتاب مصاحبه گری و استخدام موفقیت آمیز/ راب یئونگ

 

دوره آموزشی غیر حضوری گام به گام جذب و استخدام اثربخش

برچسب ها: جذب و استخدام


 • Smileys
 • :confused:
 • :cool:
 • :cry:
 • :laugh:
 • :lol:
 • :normal:
 • :blush:
 • :rolleyes:
 • :sad:
 • :shocked:
 • :sick:
 • :sleeping:
 • :smile:
 • :surprised:
 • :tongue:
 • :unsure:
 • :whistle:
 • :wink:
 
 • 1000 تعداد کاراکتر باقی مانده
   
 

Employees are not human resources nor human capital

They are human

هیچ سازمانی نمی تواند کاری بیش از توانایی کارکنانش انجام دهد.


(پیتر دراکر)

Joomla Theme