بهترین راه برای ساختن سازمانی که برازنده آینده باشد، ساختن سازمانی است که برازنده انسان باشد.

(گری همل)

من دکتر نیستم!

نویسنده: سونیا جلالی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در یکی از جلسات اخیرم با یکی از سازمان‌های بزرگ کشور کارشناس منابع انسانی شرکت که رابط اصلی دعوت ما برای جلسه معارفه بود رو کرد به من و گفت: خیلی خوش اومدید خانم دکتر!
گفتم خیلی ممنونم البته من دکتر نیستم!
با گفتن این جمله احساس کردم کاخ رویاهای آقای کارشناس فروریخت!
انگار تمام جستجوهایی که این مدت برای کشف یک مشاور مناسب کرده بود بی‌نتیجه بوده. لحظه‌ای سکوت کرد و بعد خودش رو جمع و جور کرد و گفت ولی من فکر می‌کردم شما دکترا دارید و دانشگاه تهران درس خوندید! این جا زمانی بود که ضربه دوم هم وارد شد و آقای کارشناس فهمید نه تنها دکترا ندارم بلکه مدرک ارشدم را هم از دانشگاه آزاد گرفتم.
تنها پاسخی که با ناامیدی به زبان آورد این بود که: اما اطلاعات خوبی دارید!


این سناریو به شکل‌های مختلف برای من در حال تکرار است، از دانشجوی دکترایی که با پیش فرض دکتر بودن من، می‌خواهد استاد مشاورش باشم، تا استاد دانشگاهی که می‌گوید بدون دکترا خواندن چطور روش تحقیق می‌دانید؟ تا دانشجویی که می‌خواهد راز مطلب نوشتن در آکادمی بدون وجود مدرک دکترا را بداند!!!


این که بین تحصیلات و موفقیت شغلی و در ابعاد بزرگتر رضایت از زندگی ارتباط معناداری وجود داشته باشد بسیار محل سوال است، ایوای(EY)، که یک شرکت حسابداری جهانی است، به تازگی اعلام کرده شرط داشتن تحصیلات دانشگاهی را از معیارهای جدید استخدامی‌اش حذف می‌کند: این شرکت در یک مطلب مطبوعاتی نوشت: “پژوهش‌های ما هیچ مدرکی دال بر این نتیجه‌گیری نیافته است که سابقه‌ی موفقیت در تحصیلات عالی دانشگاهی رابطه‌ی مستقیمی با موفقیت‌های آتی داشته باشد.”

یافنه های تحقیقاتی هاروارد هم در دهه 1960 نشان داد که  پيشرفت و موفقيت تحصيلي منجر به موفقيت در زندگي و كسب وكار نمي‏ شود.
در کشور ما هم این تغییر نگرش (تمرکز بیشتر بر معیار شایستگی به جای تحصیلات در استخدام) در گفتگوی روزانه من با کارفرمایان کاملا محسوس است.
از سوی دیگر با تغییر زمان و دسترسی به اطلاعات، یادگیری و آموختن از راه‌هایی بسیار ارزان‌تر از دانشگاه رفتن ممکن شده است، به قول مت دیمون در فیلم «ویل هانتینگ نابغه» «تو ۱۵۰ هزار دلار رو صرف آموختن چیزی کردی که می‌تونستی با ۵۰ دلار حق عضویت در یک کتابخانه عمومی یاد بگیری»!

 


اما از همه این دلایل مهمتر برای من رسیدن به این باور است که ما همیشه در یک سفر هستیم، سفر زندگی و هر کسی این سفر را به شیوه خود طی می‌کند و یک مسیر مطلق برای همه وجود ندارد، اما پذیرش این موضوع به دلیل پیش فرض‌های ذهنی برای بیشتر ما بسیار سخت است، مسیر سفر زندگی خود را بر اساس آن چه جامعه ارزش می‌داند و فشار شرایط بیرونی به ما تحمیل می‌کند(مثل دکتری خواندن)برمیداریم، نه بر اساس آن چه که خواسته واقعی ماست و حتی شاید در خیلی موارد این خواسته واقعی را گم کرده‌ایم.
سفر زندگی به ما فرصت‌های ارزشمندی می‌دهد و این ماییم که مسیر مناسب خود را به گونه‌ای پیدا کنیم که وقتی به زندگیمان به عنوان یک کل نگاه می‌کنیم احساس معنا و رضایت درونی همراهمان باشد.


انتخاب من این است که چهار سال زمان باارزشی است برای بیشتر کتاب خواندن، بیشتر آموختن، بیشتر سفر کردن، بیشتر اثر گذاشتن و... بر اساس آن چه که از درون به زندگی من معنا می بخشد نه آن چه که جامعه به عنوان ارزش به من تحمیل می‌کند.

شما چه نظر یا تجربه ای دارید؟


رضا Gravatar   12.10.1400 12:20
با سلام و احترام. من فکر می کنم خودجوش بودن متغیر خیلی مهمی هست. اینکه فرد در چه دانشگاهی درس خونده می تونه مهم باشه اما متغیرهای خیلی مهم تری از دانشگاه وجود دارند که لازمه لحاظ بشه.
رفتار یک فازغ التحصیل دوره فوق لیسانس یا دوره دکتری هم خیلی اثر گذاره. در بسیاری موارد این تصور وجود دارد که وقتی دوره دکتری به اتمام رسانده شود، فازغ التحصیل به ماکزیمم دانش دست پیدا کرده. اگه به رزومه افرادی که واقعا پژوهشگر هستند نگاهی بیندازیم مشخص خواهد شد کار اصلی بعد از اتمام دوره دکتری آغاز میشه.
افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند اما بعد از فارغ التحصیلی به مطالعه و پژوهش خود ادامه داده اند، می توانند کارهای پژوهشی را با کیفیتی خوب به انجام برسانند.
 
amin kiani Gravatar   28.01.1400 12:11
سلام خانم جلالی عزیز
نوشته تون خیلی خوب بود و کلی انگیزه گرفتم. امیدوارم انرژی اش به شما برگردد.
 
سونیا جلالی Gravatar   28.01.1400 14:49
سلام
خیلی ازتون ممنونم
خوشحالم که مفید بوده
 
جواد پسندیده Gravatar   27.01.1399 19:34
سلام خانم جلالی
در مقطع ارشد، کلاس مدیریت استراتژیک آقای دکتر امیر کبیری با هم همکلاس بودیم. از آنجایی که رساله دکتری من در رابطه با الگوی مدیریت استعدادها برای ایران 1418 بود به بحث مدیریت استعدادها علاقه دارم و مطالب سایت های مختلف و مقالات را دنبال می کنم که در این جستارها به اسم شما رسیدم و خوشحال شدم وقتی مطالب شما را دیدم.
این که هر کس دکتر باشد بیشتر می داند را به هیچ عنوان قبول ندارم. چه بسا استاد دکتر فارغ التحصیل دانشگاه تهران داشتیم که .... آنچه انسان را به کمال نزدیک می کند مطالعه است نه مدرک. درود بر شما و موفق باشید.
 
سونیا جلالی Gravatar   28.01.1399 06:39
سلام آقای پسندیده
خوشحالم که مجدد اینجا میبنمتون و ممنون از لطفتون و همراهیتون با مطالب سایت
 
مقامی Gravatar   14.11.1398 08:50
سلام با احترام مطلب بسیار درستی را مطرح فرمودید و کاملا تایید شده است . نمونه دیگر؛ موسسه حسابرسی دیلویت هم از چهار موسسه بزرگ دنیا هم همین رویکرد را دارند
 
توانا Gravatar   04.03.1398 12:30
سلام خانم جلالی
5 سال رفت و آمد و هزینه های گزاف دانشگاه آزاد و هیچی یاد نگرفتیم که هیچ ، کلی مسئولیت الان بر دوشمان سنگینی می کند و اینکه الان دکتر شدیم و حالا باید نظریه بدیم و این که نظریه یعنی چی ؟ برای چی ؟ کی گوش می کنه؟ کجا بکار میاد؟ و ...
این مطلب شما منو تا حدی افسرده کرد که چرا من با 10 هزار تومان عضویت کتابخانه و 5 سال فرصت چرا بیراهه رفتم.
و در نهایت این که لازمه از شما تشکر کنم مطالبتون خیلی زیبا و کاربردیه استفاده می کنم ممنون
 
سونیا جلالی Gravatar   05.03.1398 09:45
خیلی ممنونم به خاطر جسارت بیان صادقانه تجربه تون.smile
 
 • Smileys
 • :confused:
 • :cool:
 • :cry:
 • :laugh:
 • :lol:
 • :normal:
 • :blush:
 • :rolleyes:
 • :sad:
 • :shocked:
 • :sick:
 • :sleeping:
 • :smile:
 • :surprised:
 • :tongue:
 • :unsure:
 • :whistle:
 • :wink:
 
 • 1000 تعداد کاراکتر باقی مانده
   
 

Employees are not human resources nor human capital

They are human

هیچ سازمانی نمی تواند کاری بیش از توانایی کارکنانش انجام دهد.


(پیتر دراکر)

Joomla Theme